Rekordowe wsparcie polskiego rządu dla Ascend Elements

Ascend Elements otrzyma od polskiego rządu dotację o wartości ponad 1 mld zł na wsparcie budowy fabryki materiałów do akumulatorów litowo-jonowych. To jedna z największych dotacji, jakie kiedykolwiek zostały przyznane przez polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaoferowało firmie Ascend Elements wsparcie w wysokości do 320 milionów dolarów amerykańskich na budowę zakładu produkcji zrównoważonych materiałów prekursorowych (pCAM) do katod aktywnych w Polsce. pCAM to wysokowartościowy, precyzyjnie zaprojektowany materiał wykorzystywany w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych oraz innych zaawansowanych zastosowań przemysłowych.

Gotówkowa dotacja w wysokości 1,22 miliarda złotych to jedna z największych, jakie kiedykolwiek zostały przyznane przez Polskę. Dotacja przyznana została w ramach unijnego Tymczasowego Kryzysowego i Transformacyjnego Instrumentu Wsparcia (Temporary Crisis and Transition Framework – TCTF) i ma na celu wspieranie transformacji Europy w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.

„To wsparcie ze strony polskiego rządu to ważny krok naprzód w realizacji naszej strategii rozwoju na rynku europejskim. Naszym celem jest budowa zrównoważonego łańcucha dostaw materiałów do baterii po obu stronach Atlantyku i jesteśmy bardzo wdzięczni Ministerstwu za tę znaczącą ofertę finansową” -powiedział Linh Austin, prezes i dyrektor generalny Ascend Elements.

Ascend Elements wskazało już lokalizację w Polsce, gdzie powstanie pierwsza w Europie fabryka zaawansowanych materiałów do baterii (pCAM). Dyrektor generalny Linh Austin spotkał się z sekretarzem stanu Michałem Jarosem w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie, gdzie oficjalnie otrzymał ofertę przyznania dotacji.

Projekty z sektora baterii są kluczowym elementem portfela inwestycyjnego PAIH. Inwestycja firmy Ascend Elements to jeden z największych amerykańskich projektów w Polsce w ostatnich latach. Wzmacnia rolę naszego kraju w łańcuchu dostaw baterii i wspiera rozwój regionalny, w tym rozwój technologii i współpracę z lokalnymi uczelniami” – powiedział dr Paweł Pudłowski, Wiceprezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

Ascend Elements planuje komercjalizację swojej innowacyjnej technologii produkcji zrównoważonych materiałów prekursorowych pCAM (niklowo-manganowo-kobaltowych – NMC) wytwarzanych z recyklingowanych ogniw litowo-jonowych w nowym zakładzie w Polsce.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni za wsparcie polskiego rządu i bardzo się cieszymy z rozszerzenia naszej obecności w Europie. Ten projekt to nie tylko strategiczna inwestycja w nowoczesną produkcję materiałów do baterii. To również istotny krok w transformacji europejskiego rynku materiałów bateryjnych. Wprowadzając naszą zaawansowaną technologię Hydro-to-Cathode do Polski, chcemy pomóc zniwelować rosnącą lukę w dostawach prekursorów katod i przyczynić się do realizacji celów Unii Europejskiej w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej, budując zrównoważony, cyrkularny łańcuch dostaw” – powiedział dr Tomasz Poznar, starszy wiceprezes ds. komercyjnych w Ascend Elements.

Z opublikowanej niedawno analizy cyklu życia (LCA) wynika, że proces Hydro-to-Cathode generuje aż o 49% mniej emisji CO₂e oraz o 26% mniej pyłów zawieszonych PM 2.5 niż tradycyjne metody recyklingu baterii. Do 2030 roku Ascend Elements planuje dalszą dekarbonizację, która pozwoli zmniejszyć emisję CO₂e o 86% i emisję PM 2.5 aż o 94%.

W 2024 roku Ascend Elements i Elemental Strategic Metals powołały wspólne przedsięwzięcie – AE Elemental JV – odpowiedzialne za prowadzenie zakładu recyklingu baterii w Zawierciu. Nowa fabryka pCAM w Polsce będzie natomiast w całości własnością i w zarządzie Ascend Elements.

Źródło: motofaktor.pl